Jak vybrat album na známky?

Filatelie je velmi krásný, ale také finančně náročný koníček. V případě, že za vzácnější známky utratíme větší množství peněz, byla by opravdu škoda, kdybychom špatným uložením známky poškodili.

Vybrat správné album na známky je tak velmi důležitý úkol pro každého filatelistu. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti mezi alby na známky existují.

Výběr formátu a barvy

Existuje velké množství nejrůznějších druhů alb na známky. Liší se nejenom provedením, ale také kvalitou. Ale i méně kvalitní album na známky je rozhodně lepší možnost, než skladovat známky v krabici nebo nalepené na papíře. V takovém případě může dojít k jejich výraznému znehodnocení.

Prvním rozhodnutím, které musíme udělat, je velikost našeho alba. Typické jsou jak velikosti A5, tak A4. V tomto případě jde pouze o preference jednotlivých filatelistů. To samé platí pro barvu stránek, obvykle se můžeme setkat s černou nebo bílou.

Důležité je ale rozhodnutí, zda si koupíme album s konečným počtem listů nebo takové, do kterého můžeme listy přidávat. Pokud se chceme filatelii věnovat opravdu dlouhodobě a mít všechny známky v jednom albu, rozhodně se vyplatí pořídit takové, do kterého můžeme listy doplňovat.

Materiál listů a typ ukládání známek

Samotné listy v albu mohou být papírové nebo plastové. U obou druhů listů je třeba dávat pozor na jejich kvalitu. Příliš tenký papír a příliš tenký plast se mohou lámat či mačkat, což obvykle nejde příliš napravit.

Dále je třeba sledovat, jak pevně jsou k listů připevněny pásy na ukládání známek. Pokud jsou pouze lehce přilepeny nebo navařeny na několika málo místech, je možné, že se v průběhu používání uvolní a vaše známky se tak vysypou.

Pro úplný klid na duši je možné pořídit alba s kazetou, která v zásadě zabraňuje vysypání známek mimo album. Takové album bude ale mnohem dražší, cena se může pohybovat i v řádech tisíců korun.