Jak začít sbírat známky?

První známka byla vydaná ve Velké Británii někdy v roce 1840 kde je zavedla Britská pošta. Vydány byly takzvané Blue Penny Stamp. Hodnota jedné této známky se odhaduje na 4 milióny dolarů. Hodnota jednoho kousku je tedy přímo astronomická.

K takovémuto kousku se s největší pravděpodobností nikdy nedostanete, nicméně i tak můžete do své sbírky získat známku neskutečné ceny.

Jak získat první známky?

Pokud nemáte to štěstí a sbírku známek jste nepodědili a začínáte od začátku, začněte prostě poštovní známky kupovat. Prohlédněte půdu, jestli třeba v některé zaprášené krabici neobjevíte staré pohlednice a dopisy.

Rozhodněte se, zda chcete sbírat známky obecně, nebo s nějakým zaměřením. Sbírky se utváří třeba ze zahraničních známek nebo naopak pouze z tuzemských. Sbírky známek se dělí třeba i podle barvy, možností je bezpočet. Poštovní známky můžete kupovat na poštách nebo online. Můžete koupit také třeba pytlíčky se starými známkami

To pro začátek. Můžete oslovit své známé, kamarády, nebo klidně i podniky a požádat je, aby pro vás prázdné obálky se známkami sbírali.

Užitečné může být hlídání aukcí se známkami. Existují aukční stránky, nejznámější patří například stránka eBay. Mnoho sběratelů se zbavuje celých sbírek a a vy tak máte možnost získat skutečně velký přírůstek do své sbírky za výhodnou cenu.

Na sociálních sítích najdete skupiny sběratelů známek a tam se dá velmi dobře obchodovat, Funguje to jako nákup a prodej, ale i na principu výměnného obchodu. Zajímejte se kdy a kde se konají výstavy, burzy a další setkání sběratelů známek.

Sbírání známek, nebo chcete-li filatelie, je víc než koníček. Je to vášeň. Pokud se vám podaří ulovit cenné kousky, jsou to i dobře uložené peníze, které časem stoupají na ceně. Ten pocit, když objevíte známku která vám právě chybí do série vás žene dopředu a po jejím získání se dostaví hřejivý pocit, že jste zase o krok blíž mít svou sbírku kompletní.

Nebojte se, kompletní nikdy nebude, vždy se objeví nový kousek, který si zaslouží být součástí vaší sbírky. Nezapomeňte také své nejcennější poklady uschovat v kvalitních albech na známky.

Přejeme hodně štěstí při tvorbě vaší sbírky a mnoho vysoce ceněných exemplářů.