Co potřebujete ke sbírání známek?

Asi nejdůležitější je mít chuť sbírat známky a vytrvalost. Bez těchto dvou aspektů to zkrátka řečeno nepůjde. Pokud toto máte, nic vám nebrání propadnout kouzlu filatelie. Začít můžete třeba tím, že si koupíte pytlíček se známkami.

Samozřejmě budete potřebovat peníze. Peníze vládnou světu a známky kromě směnného obchodu budete získávat především jejich koupí. U těch méně běžných známek se cena šplhá do neuvěřitelných výšek a cenné a vzácné známky mají astronomickou hodnotu.

Na druhou stranu je dobré říci, že pokud investujete do známek, máte tyto prostředky dobře uložené a časem jedině získávají na ceně a svůj původní vklad jen navyšujete.

Filatelie není jen o tom shromažďovat známky, ale i rozpoznávání kvality, použitého materiálu, o poznání pravosti exempláře. Lidské oko pro toto není tak přesné, a tak je dobré vybavit se pomůckami, které nám práci okolo sbírky známek usnadní.

Budeme potřebovat album na známky, do kterého budeme známky řadit a další nezbytnou základní pomůckou je lupa. Neodmyslitelnou filatelistickou pomůckou je pinzeta. Pinzeta pro tyto účely by měla být hladká a oba konce by měly být mírně zaoblené. Známky do ruky nepatří.

Dalšími pomocníky vám bude speciální zvýrazňovací roztok nebo lampa s ultrafialovým světlem. Zvýrazňovací roztok nám odkryje třeba chyby tisku nebo naopak může prokázat pravost známky. Zrovna tak ultrafialové světlo odhalí tisk viditelný jen v určitém světelném spektru.

Upotřebíte i zoubkoměry a mikrometry. Díky tomu si změříte zoubky na okraji známek nebo tloušťku použitého papíru. Dobrou pomůckou je potom počítač se skenerem. S jeho pomocí si známku zvětšíte a můžete prozkoumávat i její nejmenší detaily.

Bez čeho se ovšem neobejde žádný sběratel známek jsou informace, rozhled v této oblasti a neustálé posouvání cílů. V literatuře se může sběratel dozvědět o celé historii známek, o začátcích filatelie, nebo nejvzácnějších známkách.

Jak již bylo zmíněno na začátku, nejpodstatnější je chuť, tak pokud tu máte, přejeme vám, aby vaše sbírka obsahovala ty nejcennější známky a aby vás tento koníček bavil.